Jag hör folk börjar prata mer och mer, gällande hur Eda kommun missköts av de som styr. Det är om små och stora saker och nu senast gällande omröstningen som blev efter att jag valde att sluta, ett beslut jag i grunden ångrar. Men, gjort är gjort och därmed är det som det är.
De som styr, eller vad man ska kalla det, Eda kommun gör det allt annat än bra. Den kommunala ekonomin är verkligen körd i botten, mer än det behövs nog inte sägas. Det ekonomiska eländet detta styre skapat som nu är, med Hanna Andersson i ledningen, kommer troligen ta hela nästa mandat att städa ikapp. De partier som tar över efter valet 2026, har ingen lätt uppgift att lösa. Om det vore ett företag skulle Eda kommun gå konkurs.
Den dåliga ekonomin ser ut att hålla i sig 2025 ev 2026, det ser inte bättre ut.
Så, för att försöka lämna något positivt minne efter dessa år vid makten verkar de vilja städa upp i Åmotfors. Det är ju minst sagt spännande och se hur det blir. Jag funderar väl mest på Varför denna kostnad nu ska tas, ur en tom pengapåse. Kommunen har en mycket stor skuld angående underhåll, de behöver tas först. Saker som servicenämnden valt att göra senare för att pengarna ska räcka åt kommunen. För den sakens skull är ju inte de borta! Men det är kanske ett vallöfte till innevånare i Åmotfors som ska hållas.
Med andra ord, det verkar finnas pengar till uppsnyggningen av infarten till Åmotfors – MEN, det fanns inte pengar så servicenämnden kunde behålla alla lekplatserna i Åmotfors. Det är en PRIORITERING att göra det.
Micke