Inte genomtänkt alls.

Anledningen till att jag inte ska få stå med på valsedeln alls, är för att jag skrivit saker och ting här på ensson.se. Det är i alla fall det som påstås. Personligen tror jag snarare det beror på rädsla, men det får ju var och en av de andra svara på om de vill det.

Det mest korkade (om de inte vill ha med mig pga den personvalskampanj jag driver) är att nu har de ingen som helst chans till att få reda på vilka som gett mig ekonomiskt stöd i den och inte heller hur mycket jag fått in. Hade jag varit med på valsedeln, hade jag varit tvungen att skriva på en kandidatförsäkran, som bland annat kräver att jag ska redovisa sånt. Så, det som de försökt sig på är ju egentligen enbart en lättnad för mig egen del. Jag kan fortsätta skriva och tycka om än det ena än det andra.

Jag tycker det är helt rimligt att de som står på valsedeln är de som ska delta på samtliga medlemsmöten i partiet, de ska också jobba på all utåtriktad aktivitet. De är ju de som ska dra det politiska jobbet de närmaste 4 åren och då är inte det något orimligt krav alls. Däremot vet jag att det inte kommer hända. Det sker ju inte nu, så varför skulle det ske efter gårdagens möte?

Det är tragiskt det som sker i Socialdemokraterna i Eda kommun. Det sker det som skett de senaste 30 åren och inte har det blivit någon förbättring alls, tyvärr. Våra politiska motståndare är inga motståndare längre, för så som S drivs ger vi dem inget motstånd överhuvudtaget. Detta är inte en utveckling som jag står bakom eller vill delta i, det är en avveckling.

Micke

Om admin

En som är en stolt Värmlänning som skriver vad han tycker när han tycker om vad han tycker, född 1976. Har börjat med politiken igen efter att ha varit icke engagerad i en del år, de så kallade barnaåren. Medlem av Socialdemokraterna och tänker jobba för en socialdemokratisk politik.Fråga om du funderar på något. Det enklaste är att maila på mikael@ensson.se.
Det här inlägget postades i Cyberbuddha, Eda, ensson, Mina tankar, Politik, Socialdemokraterna i Eda kommun, Val 2026 och har märkts med etiketterna , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar