Gång bro i Charlottenberg

Gällande den gångbro, som var över älven i Charlottenberg mellan de två stora köpcentrumet, så är inte Eda kommun och länsstyrelsen Värmland överens. Kommunen hävdar att inget tillstånd krävs och länsstyrelsen anser det är ett miljöbrott. Länsstyrelsen gjorde en polisanmälan om detta 2015. Intressant att det är sådan skillnad, men det förvånar mig inte.

Vad jag kan utlösa är det ett brott, då den går från strand till strand och därmed förstör för att tex åka båt.

Men oavsett detta, tycker jag INTE skattebetalarna i Eda kommun ska betala för detta. De fastighetsägare som är till dessa två köpcentren håvar in en jäkla massa pengar varje år och de borde med lätthet kunna stå för byggnation som då ska gå en bit upp i luften, så älven kan fortsätta användas enligt allemansrätten. Kommunen har andra saker att betala för.

Micke

Om admin

En som är en stolt Värmlänning som skriver vad han tycker när han tycker om vad han tycker, född 1976. Har börjat med politiken igen efter att ha varit icke engagerad i en del år, de så kallade barnaåren. Medlem av Socialdemokraterna och tänker jobba för en socialdemokratisk politik.Fråga om du funderar på något. Det enklaste är att maila på mikael@ensson.se.
Det här inlägget postades i Cyberbuddha, Eda, ensson, Insändare, Mina tankar, Nyheter, Politik, Val 2026 och har märkts med etiketterna , , , , , . Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar