Eda kommun motsäger sig själva.

Under allmänhetens frågestund i kommunfullmäktige, kan kommunens innevånare ställa frågor till politikerna, om än det ena än det andra. Det finns (som alltid) ett regelverk att hålla sig till och det är ordförande för kommunfullmäktige som ansvarar för att reglerna hålls. Det är inte så mycket att säga om den biten. Men vilka svar ger man?

På kommunfullmäktige 2025-11-19 ställdes en rad frågor om ramavtal mm. Här svarar man på frågorna, som man kan förvänta sig rätt och riktigt och att nu har rutinerna skärpts ytterligare för att säkerställa avtalstrohet. Det är ju bra det då, kan man tycka, men vad svarar då Eda kommun samma frågeställare några månader senare?

Jo: På kommunfullmäktige 2026-02-18 kommer följande svar. Ramavtal används av verksamheterna när det är det mest praktiska alternativet. Varje verksamhet hanterar sina egna transportkostnader och väljer lösningar som passar deras behov.

Milt sagt fascinerande skärpta regler. För vad detta betyder är att verksamheterna gör som de vill, vi skiter i ramavtalet och det är långt ifrån detta sätt som ett ramavtal fungerar.

Vad allt detta handlar om, får kommunen svara på, för finns det ett ramavtal så ska det följas. Svårare än så är det inte. Men, det har inte Eda kommun gjort och då är man skadeståndsskyldig i och med det avtalsbrott man gjort och det är också därför man inte svarar på de frågor som man fått, om hur många körningar och kilometer som man haft under perioden och som inte ingår i den ordinarie upphandlingen kopplad till Värmlanstrafik.

De har inte bara gjort sig skyldiga till avtalsbrott med skadeståndsansvar, de har dessutom köpt tjänster från ett dyrare företag och därmed slösat skattemedel som skulle kunna användas till något annat.

I morgon kommer det om vilka lagar och annat som gäller.

Micke

Om admin

En som är en stolt Värmlänning som skriver vad han tycker när han tycker om vad han tycker, född 1976. Har börjat med politiken igen efter att ha varit icke engagerad i en del år, de så kallade barnaåren. Medlem av Socialdemokraterna och tänker jobba för en socialdemokratisk politik.Fråga om du funderar på något. Det enklaste är att maila på mikael@ensson.se.
Det här inlägget postades i Cyberbuddha, Eda, ensson, Mina tankar, Val 2026 och har märkts med etiketterna , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar